Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Sytuacja panująca obecnie na świecie napawa lękiem wielu ludzi. Młodsze dzieci, które być może jeszcze nie rozumieją obecnej sytuacji chłoną emocje rodziców. Wszystkie otrzymane informacje mogą powodować u dzieci niepokój czy lęk. Jednak rodzice mogą w tej trudniej sytuacji wspierać swoje dzieci.
Przed podjęciem jakichkolwiek działań wobec dziecka konieczna jest obserwacja jego zachowania.
Jeżeli dziecko zachowuje się normalnie, jest w dobrym nastroju, to nie ma potrzeby, aby samodzielnie inicjować rozmowę na temat wojny. Natomiast jeśli mamy podejrzenie, że dziecko mogło spotkać się z takimi informacjami, możemy o to zapytać, np. czego dowiedziało się o wojnie, zweryfikujmy czy posiadane informacje pochodzą z pewnych źródeł oraz zapytajmy dziecko, jakie towarzyszą mu emocje, co czuje.
Nie oceniajmy emocji dziecka, natomiast okażmy mu uważność i zainteresowanie. Nie należy unikać rozmowy z dzieckiem, kiedy zaczyna nas pytać o obecne wydarzenia. Nie zbywajmy dzieci zwrotami „nie myśl o tym” lub „wszystko będzie dobrze”. Unikanie rozmowy może przynieść odwrotny efekt - spowodować wzrost poziomu lęku oraz chęć poszukiwania informacji na własną rękę w internecie lub od rówieśników. Zaprzeczanie lub udawanie, że „nic się nie dzieje” może wywołać niepokój, kiedy świat wokół mówi o zagrożeniu.
Należy wytłumaczyć stosownie do wieku dziecka oraz w atmosferze bezpieczeństwa dlaczego w telewizji, internecie nagle pokazują przerażające zdjęcia, filmy, mówią ze strachem o przyszłości. Ważne jest, aby rozmowę z dzieckiem przeprowadzić spokojnie, nie okazując strachu czy zdenerwowania.
Ważną zasadą jest mówienie dzieciom prawdy, jednak nie obciążajmy ich drastycznymi szczegółami. Nie epatujmy sytuacją dramatyczną, nie straszmy.
Wielu specjalistów radzi i podpowiada, o czym warto pamiętać. Poniżej zamieszczono linki do przydatnych artykułów i miejsc w sieci, które pomogą Państwu je przeprowadzić.
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie -Joanna Czeczott:
https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/
Jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? Paulina Jarecka - psycholog dziecięcy i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny:
https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-i-czy-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/?fbclid=IwAR3ceh3AVHXFjrawsQhYPbQ73HpVQmoEVaZlFJWdZaIdXOzs-QsPUuU-zEU
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze w dniu 3 marca (czwartek) 2022 o godzinie 19:00 - Jak rozmawiać z przedszkolakami o wojnie?
https://www.facebook.com/events/4811108965604587/?ref=newsfeed